• ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • کاربرد انرژیهای تجدیدپذیر پس از سیل    :   کاربرد انرژیهای تجدیدپذیر پس از سیل/رودهای لرستان منبع تولید برق .یک مقام مسئول در معاونت علمی ریاست جمهوری با تاکید بر بهره مندی از انرژی تجدیدپذیر پس از سیل گفت: سیل نعمت الهی می تواند به ما در تأمین برق بیش از گذشته کمک کند.
 • آغاز فروش گوشت نیمایی در فروشگاه‌ها از اول اردیبهشت    :   توزیع گوشت تنظیم بازاری درحالی از اول اردیبهشت ماه در فروشگاه های زنجیره ای از سرگرفته خواهد شد که قیمت ها نسبت به قبل تفاوت بسیاری دارد.
 • ناکامی برنامه ششم در کاهش بیکاری    :   ناکامی برنامه ششم در کاهش بیکاری/ارقامی که روی کاغذ ماند.برنامه ششم توسعه که کاهش سالانه ۰.۸ درصدی نرخ بیکاری را پیش بینی کرده بود، باز هم در تحقق این هدفگذاری ناکام ماند تا تجربه پیش بینی‌های غیرواقع برنامه پنجم توسعه در برنامه ششم نیز تکرار شود.
 • ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • شرکت‌های دولتی به ثبت اطلاعات در سامانه یکپارچه ملزم شدند    :   معاون اول رئیس جمهور با ارسال بخشنامه‌ای، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و بیمه‌ها را به بارگذاری اطلاعات در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی ملزم کرد.
 • ابراهیم حقیقی: از این عشق خلاصی ندارم

  تقدیمی هدف:

  ابراهیم حقیقی: از این عشق خلاصی ندارم

  تابلوهایی با رنگ و بوی اشعار حافظ در گالری «آ»

  فرهنگ > تجسمی – ابراهیم حقیقی که این روزها نمایشگاهی از خط‌نگاره‌ها خود را برپا کرده است، نقش و خیال را دو کلید اصلی خلق آثار هنرهای تجسمی می‌داند.

  به گزارش خبرگزاری خبرهدف، ابراهیم حقیقی، طراح گرافیک، عکاس و مدیر هنری ایرانی، متولد ۱۳ مهر سال ۱۳۲۸ در تهران است. او عضو انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، انجمن تصویرگران کتاب کودک و انجمن فیلمسازان مستند ایران است.

  حقیقی از سال ۱۳۴۷ تا کنون طراحی کتاب‌ها و مجلات گوناگون را برعهده داشته و برای فیلم‌ها و سریال‌های زیادی تیتراژ ساخته‌ است. این هنرمند، تاکنون بیش از ۲۰ نمایشگاه‌ ‌هنری هم برگزار کرده که تازه‌ترین آن‌ها با نام «نقش غلط» این روزها در نگارخانه «آ» برپا شده است. او در این نمایشگاه مجموعه‌ای از جدیدترین خط نگاره‌هایش را که با الهام از اشعار حافظ خلق کرده به نمایش گذاشته است. در همین ارتباط با این هنرمند گفت‌و‌گویی کرده‌ایم که می‌خوانید.

  فکر می‌کنم این ششمین نمایشگاه خط‌نگاره‌های شما به شمار می‌آید. این‌بار روی اشعار حافظ تمرکز کرده‌اید. در باره این رویکرد تازه بگویید.

  آثار این نمایشگاه با مجموعه پیشین که «من و خیام و ماتیس» نام داشت و در گالری گلستان در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت، تفاوت فاحشی دارد. البته پیش‌تر نیز در مجموعه خط‌نگاره‌ها به شعر حافظ پرداخته بودم اما این نخستین مجموعه مستقلی است که  تمرکزش را بر روی شعر حافظ است.

  اشعار حافظ جدا از بحث موضوع و محتوا، چه تاثیری بر شیوه کار شما داشت؟

  انتخاب شعر یک سکوی آغاز بوده است ولی وقتی که از شعر عبور و نقاشی می‌کنیم، اثر هنری مهم است. در واقع شعر حافظ این انگیزش را در من به وجود آورد که این مجموعه را خلق کنم و من به هیچ وجه منکر تاثیر شعر حافظ نیستم.

  در این مجموعه بر روی دو عنصر نقش و خیال که در آثار حافظ به وفور یافت می‌شود تمرکز داشته‌ام و پس از آن تمام تصاویری که در طول تاریخ با شعر این شاعر همخوانی دارد را گردآوری و در این مجموعه از آن‌ها استفاده کرده‌ام.

  در «نقش غلط» به غیر از کلام و خط که فارسی هستند، مجموعه‌ای از موتیف‌ها به چشم می‌خورند که برای مخاطب فارسی زبان بسیار آشنا است و تاکید بر ایرانی و بومی بودن اثر دارند؛ از تصاویری که از بشقاب‌های دوره سلجوقی به جای مانده‌اند تا مینیاتورهای رضا عباسی و اسنادی که در آن خط اهمیت ویژه‌ای دارد.

  تاکید دارید از ترکیب خط‌نگاره‌ به جای نقاشیخط استفاد کنید. برای مخاطب، تفاوت این دو را باز می‌کنید؟

  در مجموعه خط نگاره‌ها خط یکی از عناصر کلیدی است اما نقاشیخط به شمار نمی‌رود، نقاشیخط به آثاری چون آثار حسین زنده‌رودی اطلاق می‌شود که خط در آن خوانا نیست، در حالی که این مجموعه چنین ویژگی ندارد. مبنای اصلی شکل‌گیری این مجموعه شعر حافظ است و من دوست دارم وقتی مخاطب این آثار را تماشا می‌کند، همچنان شعر حافظ برای مخاطب خوانا و قابل فهم باشد و خط  و عناصری چون زیبایی موجب نشود که مخاطب از مفهومی که حافظ مدنظرش است، دور افتد.

  درخصوص مستندی که آکوچیان برای این نمایشگاه ساخته‌اند توضیح دهید، چه شد که به این ایده رسیدید؟

  مستند «نقش بر آب» ساخته مرتضا آکوچکیان با تهیه‌کنندگی آسیه مزینانی پخش می‌شود. این مستند ۲۷ دقیقه‌ای دربرگیرنده صحبت‌های من درباره‌ علت شکل‌گیری، تولد و مسیر طی‌شده در خط نگاره‌ها است که به بهانه‌ نمایش مجموعه‌ ششم خط‌نگاره‌هایم در گالری «آ» مطرح شده است.

  این خط نگاره‌ها چگونه شکل گرفتند و از چه زمانی به خوشنویسی آن‌ها پرداختید؟

  داستان خط نگاره‌ها به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد. در سال ۱۳۷۲ تصمیم گرفتم که در آثارم از خوشنویسی سنتی فاصله بگیرم و از خطی استفاده کنم که ظرفیت و قابلیت این را داشته باشد که با آن شعر نو نوشته شود. بی‌شک خط نستعلیق، شکسته و ثلث قابلیت این را ندارند که شعر شاملو، نیما و یا سهراب با آن‌ها نوشته شوند.

  گرافیک به من یاد داده بود که ظرفیت بصری و مفهومی هر کلمه می‌تواند متفاوت و طراحانه باشد که بیان این ظرفیت‌ها از عهده خوشنویسی سنتی بر نمی‌آید. از این رو تصمیم گرفتم که از خط ابداعی خودم برای نوشتن شعر این شاعران استفاده کنم.

  من از زمانی که تصمیم گرفتم که روی مجموعه خط نگاره‌ها کار کنم، برایم عنصر نقش و خیال خیلی اهمیت پیدا کرد و این دو عنصر را در شعر شاعران بسیاری جست‌وجو کردم و دریافتم که این دو عنصر در شعر حافظ بیش از هر شاعری استفاده شده است و پس از آن به دنبال تصاویری گشتم که این نقشی را که حافظ در شعرش از آن حرف می‌زند، کامل کند.

  برای طراحی این نقش‌ها به سراغ کدام دوره تاریخی رفتید؟

  یکی از نقش‌هایی که یافتم، نقش‌های کهن ایرانی در قرن ششم بود و من به سراغ نقش‌های سلجوقی رفتم. سپس دنبال نقش‌های معاصر گشتم و اول از همه با عکس کودکی خودم، پدرم و مادرم، روبرو شدم که این عکس‌ها همگی نقش هستند، در حالی‌که خود آن انسان‌ها دیگر وجود ندارند، حتی من هم دیگر آن کودک نیستم ولی عکس و نقشم در آلبوم وجود دارد. همچنین از عکس‌های دوره پهلوی اول که فیگور و آرایش‌ها آن با امروز تفاوت فاحشی دارند و تصویر سازی‌های کتاب‌های دعا نویسی و طلسم آثارم بهره بردم.

  آیا خلق این خط‌نگارها تداوم پیدا خواهد کرد؟

  امیدوارم. من از آن خلاصی ندارم و گیر خط‌نگاره هستم که مثل عاشق‌بودن، گرفتاری خوب است. من وقتی کار می‌کنم، تمام زنده‌بودن را درک می‌کنم و چه خوب می‌شود اگر مخاطب هم بتواند با آن ارتباط برقرار کند. این کار برای من خیلی لذت‌بخش است و قطعاً آن را ادامه می‌دهم. من به دوستانم گفتم که این نمایشگاه را باید بعد از دو سال برپا می‌کردم تا از بار آن راحت شوم و دیگر بتوانم به تمام فکرها و اتودهایی که در ذهنم جمع شده است، بپردازم. وقتی‌که آدم با بازتاب‌های کارش برخورد می‌کند، قطعا انرژی می‌گیرد و موجبات تغییر و درک تازه‌تری را هم فراهم می‌کند.

  تکرار، آفتی است که به کار بسیاری از هنرمندان می‌افتد و آنان را تبدیل به صنعتگر می‌کند، چگونه با این آفت مقابله می‌کنید؟

  امیدوارم که کار من تکرار نشود، به قول شما در غیر این‌صورت ما تبدیل به صنعت‌گر می‌شویم، مثل افرادی که در بازار اصفهان نشسته‌اند و مدام قلم می‌زنند؛ آن‌ها کشف تازه‌ای نمی‌کنند و فقط یک رفتاری را تکرار می‌کنند. من امیدوارم که این‌طور نشوم و اگر بخواهم این‌طور شوم، تلنگرهای شما باعث بیداری ما می‌شود. این‌که در آینده گیر کدام مفهوم، کدام متن و کدام شاعر بیفتم تا مرا به جایی ببرد را هنوز نمی‌دانم. شعر معاصر و مخصوصاً اشعار نیما مثل یک بار سنگین در ته دلم مانده است که خیلی گیر کار کردن آن هستم ولی باید یک فرصت و حوصله‌ای باشد که خودم را خالی و تصفیه کنم تا اشعار نیما در من پر شود.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  فروردين ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  ۹ نکته مهم که زنان سیل‌زده باید آن را بدانند

  در جریان بروز سیل، زنان آسیب‌پذیرترین قشر هستند. به خصوص اگر خدمات‌رسانی بهداشتی به موقع و یا به نحو احسن انجام نگیرد. مطلب کامل

  اخطاریه سازمان هواشناسی درباره بارش‌های سیل‌آسا و آبگرفتگی معابر

  سازمان هواشناسی در اخطاریه ای با اعلام بارش‌های شدید طی روزهای شنبه،‌ یکشنبه و دوشنبه نسبت به وقوع سیل و ابگرفتگی معابر هشدار داد. مطلب کامل

  تاثیرپذیری۱۰هزارشغل ازسیل

  تاثیرپذیری۱۰هزارشغل ازسیل/ آغازپرداخت بیمه بیکاری درمناطق سیل‌زده.مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار،با اشاره به آغاز پرداخت بیمه بیکاری به کارکنان مشمول قانون کار درمناطق سیل زده گفت:براساس اطلاعات اولیه حدود۱۰هزار شغل تحت تأثیر حادثه سیل قرارگرفتند. مطلب کامل

  ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  دلایل علمی بارشهای اخیر

  دلایل علمی بارشهای اخیر/ چگونه از منافع سیل بهره مند شویم.یک مقام مسئول در معاونت علمی دلایل علمی بارشهای اخیر در کشور را تشریح کرد و گفت: فناوریهای جدید می توانند هم در زمینه پیش بینی سیل و هم در زمینه کاهش خسارت های ناشی از آن کاربرد داشته باشند. مطلب کامل

  ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  حماسه مردمی در غیاب سلبریتی‌ها

  حماسه مردمی در غیاب سلبریتی‌ها/جوانان آرمانگرا، قهرمانان«عصرجدید».طعم گس تلخی نوروز ۹۸ برای همیشه در ذهن ایرانی‌ها باقی خواهد ماند. اما آنها دوباره در خلال این وقایع تلخ و مصیبت‌بار گمشده‌شان را پیدا کردند. مطلب کامل

  ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  آغاز عرضه سهام بانک‌های نظامی

  آغاز عرضه سهام بانک‌های نظامی/باید و نبایدهای ادغام .عرضه سهام بانکهای ادغامی از امروز ۱۸ فروردین ماه آغاز خواهد شد و اتاق فرمان بانک مرکزی، بایدها و نبایدهای لازم برای ادغام موفق و فروش سهام آنها را رسما ابلاغ کرده است. مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • برچسب

  000 000 33 000 نمودار تغییر قیمت سمند سورن ELX سال . کد 57511 سمند سورن ELX توربو . کد 58201 39 000 نمودار تغییر قیمت وانت آریسان دوگانه‌ سوز . کد 16401 سمند SE . کد 57310 28 500 آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) آنلاین قیمت سکه ( ریال آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها اجتماعی اخبار استقلال اقتصاد انلاین ایران خودرو ایران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) بازارها و شاخص های مالی مرتبط تابلو آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) تابلو آنلاین قیمت سکه ( ریال ) تابلو آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) تابلو آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها ( سنا ) خبر خبرهدف خبرگزاری خبرهدف دانلود دولت رئیس جمهور سایپا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) فروشگاه وردپرس قیمت سکه قیمت طلا و نقره مجلس مدیران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نرخ ارز نرخ ارز مرجع بانک مرکزی وردپرس فارسی ورزش ورزشی پارس خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) پرسپولیس کارمانیا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) کاریکاتور کرمان خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) گروه بهمن نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان )
 • پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 خبر هدف. محفوظ است.