• ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • ماجرای هجمه روحانی به شورای نگهبان    :   ماجرای هجمه روحانی به شورای نگهبان/ مسئله «فامیلی» است یا «ملی»؟اظهارات روحانی علیه شورای نگهبان پس از عدم احراز صلاحیت دامادش بسان اظهارات وی علیه قوه قضائیه پس از زندانی شدن برادرش است که نشان می‌دهد دغدغه‌های «فامیلی» بر «ملی» رئیس جمهور غلبه دارد.
 • ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • آخرین تدابیر برای مدیریت سیل احتمالی خوزستان    :   مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب خوزستان با اشاره به آخرین تدابیر برای مدیریت سیل احتمالی خوزستان گفت: با توجه به ۸.۸ میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی مخازن سدهای استان،نیازی به آزادسازی آب نیست.
 • پشت پرده لبنیات سمی    :   پشت پرده لبنیات سمی/ توضیحات کارشناس جنجال آفرین.سخنگوی سازمان غذا و دارو، با اشاره به حواشی پیرامون خبر آلوده بودن شیرهای پاستوریزه به سم آفلاتوکسین، توضیحاتی ارائه داد.
 • تصمیم‌های آموزش و پرورش و تاثیری که بر نگرش دانش‌آموزان می‌گذارد    :   آموزش وپرورش تهران در حالی امروز را برای مقاطع ابتدایی تعطیل اعلام کرد که در اکثر مناطق شهر تهران نه نشانه ای از برف بود نه یخبندان اما مهمترین ضربه این تصمیم برای دانش آموزان چه خواهد بود؟
 • طبقه متوسط؛ اصولگراها را شوکه کرد/ ریزش رأی راست‌گرایان پیام افزایش آراء روحانی در برخی مراکز استان‌ها | وقتی طبقه متوسط، موتور محرکه طبقه محروم شد

  تقدیمی هدف:

  طبقه متوسط؛ اصولگراها را شوکه کرد/ ریزش رأی راست‌گرایان

  پیام افزایش آراء روحانی در برخی مراکز استان‌ها | وقتی طبقه متوسط، موتور محرکه طبقه محروم شد

  سیاست > انتخابات – نگاهی به نتایج انتخابات در مراکز برخی استان ها و پایتخت می تواند تاییدی باشد بر این گزینه که طبقه متوسط چگونه در انتخابات نقش‌آفرینی کرده و البته بیشتر از این حتی می تواند نشان دهد که گفتمان سال های اخیر اصولگرایان چگونه موجب ریزش سرمایه اجتماعی محسوس آنها در انتخابات شده است.

  فاطمه استیری: اردیبهشت، ماه خوبی برای اصولگرایان نبود، مثل اسفند که یادآور خاطره بد دیگری برای آنهاست. در زمستان «بهارستان» را از دست دادند و در بهار نه به «بهشت» رسیدند نه به «پاستور». با امید فراوان برای داشتن کرسی پارلمان آمده بودند و به شورا و ریاست جمهوری نگاهی از سر شوق داشتند حالا اما گوشه نشین تر از همیشه، چشم به سال های پیش رو دوخته‌اند. آنها بخش زیادی از قدرت رسمی در سطح انتخابی را از دست داده اند. سریالی از اتفاقات تلخ برای راست گرایان.

  عبور طبقه متوسط از اصولگرایان

  اصولگرایان در این انتخابات با سه نامزد در رقابت حضور داشتند؛ محمد باقر قالیباف ، ابراهیم رییسی و مصطفی میرسلیم.دو نامزد اول که در واقع چهره های اصلی آنها در انتخابات بودند در بخش سرمایه اجتماعی نقاط اشتراک و نقاط افتراقی داشتند.

  در سطح نخست به نظر می رسید که محمد باقر قالیباف می دانست بخش اعظم رای او را طبقه متوسط تشکیل می دهد. به یک معنا او از دو بار سابقه حضور در انتخابات دریافته بود که جنس سرمایه اجتماعی متمایل به او بیشتر در این طبقه خودنمایی کرده و این بار نیز نظرسنجی ها که از هفته ها قبل صورت گرفته بود باز همان گواهی را می داد. او هم در طبقه متوسط شهری رای داشت و هم در طبقه متوسط سنتی.

  قالیباف اما از یک مساله دو وجهی اطلاع کامل داشت. اول اینکه به خوبی می دانست جمعیت طبقه متوسطی که احتمالا و در صورت عدم وقوع پدیده های لحظه آخری به او رای خواهد داد تنها بخشی از این طبقه است و بخش اعظم طبقه متوسط در اختیار اصلاح طلبان و حامیان دولت مستقر است که نامزدشان  حسن روحانی بود.

  در وجه دیگر او می می دانست که برداشت او از رای طبقه محروم اندک است و جناح اصولگرا نیز در این بخش برای او نقش تخریبی خواهد داشت. خاصه آنکه نامزد جناح اصولگرا ابراهیم رییسی بود و محمد باقر قالیباف دیگر شکی در این مورد نداشت . پس او تمام تلاش خود را به صورت فردی به کار بست تا رای این طبقه را به دست آورد . بنای او این بود که رای طبقه محروم را با شعار ها و وعده هایی که می داد از ابراهیم رییسی گرفته و با اضافه شدن این رای به رای طبقه متوسط خود را در نظرسنجی ها رشد داده تا جناح از تصمیمش برای حذف او منصرف شود .

  اینچنین بود که شعارهایی همچون سه برابر کردن یارانه ها ، یارانه بیکاری ، تولید چند میلیون شغل ، پر کردن یخچال ها از مواد غذایی از سوی قالیباف مطرح شد.  بعد از مناظره آخر اما یک اتفاق مهم رخ داد . با روشنگری های روحانی و جهانگیری رای طبقه متوسط قالیباف ریخت و او با رشد منفی در نظرسنجی ها مواجه شد. او حالا باید کناره گیری می کرد؛ راهی جز این نداشت.

  همان زمان برخی اعتقاد داشتند که رای قالیباف نه رای طبقه متوسط که رای طبقه محروم است و بعد از کناره گیری او موجب رشد سریع و شوک مثبت به آرا رییسی خواهد شد. نظرسنجی ها بعد از کناره گیری اما نشان داد حرف کسانی که می گفتند بخش قابل توجهی از آرا قالیباف رای طبقه متوسط است و بعد از کناره گیری به سمت روحانی خواهد رفت درست تر بوده است .

  شیب البته در ادامه به نفع حسن روحانی تندتر شد و آرا بیشتری از انصراف قالیباف به سبد رای روحانی ریخته شد.

  رئیسی در کدام طبقه جامعه دنبال رای بود؟

  اما بحث اصلی از همین جا آغاز می شود . از جایی که ابراهیم رییسی نامزد نهایی اصولگرایان شد. او البته از همان ابتدا هم نامزد اصلی بود اما ماندگاری قالیباف زمان  خودنمایی رییسی به عنوان نامزد نهایی را به تاخیر انداخته بود .

  دیالوگ او برای جذب رای در انتخابات همان دیالوگ های همیشگی جناح بود . آنها سرمایه اجتماعی خود را در طبقه محروم می‌بینند و گفتمان ضد طبقه متوسط را دنبال می کنند. حال آنکه اگر محمد باقر قالیباف هم در ادوار انتخابات  جذب رای از طبقه متوسط داشته این رای فردی او بود و چندان ربطی به رای جناح نداشته است. خاصه آنکه شیفت این آرا بعد از انصراف قالیباف به سمت روحانی این گزاره را ثابت می کند که آن بخش از طبقه متوسط که نظر به رای دادن به قالیباف داشته ، نظر شخصی و نه جناحی داشته است .

  ابراهیم رییسی از همان ابتدا گفتمان ضد طبقه متوسط  را به رخ همه کشید. او برای اینکه طبقه محروم را راضی به رای دادن به خود کند شعارهای ضد سرمایه داری، شعار ضد تمایلات طبقه متوسط می داد و نوعی وانمود می کرد طبقه متوسط حق طبقه محروم را در جامعه تصاحب کرده است. تا لحظه آخری که اصولگرایان با حضور ابراهیم رییسی در انتخابات نوید و وعده پیروزی می‌دادند امیدشان این بود که رای بخش حاشیه نشین و طبقه محروم بر رای طبقه متوسط شهری و سنتی غلبه کرده و اتفاقی مانند سال ۸۴ رخ خواهد داد . نکته اما این است که نتایج انتخابات ضمن نشان دادن نادرست بودن ادعاهای آنان این نکته را تاکید کرد که رای اصولگرایان در بخش های مهمی از جامعه ریزش کرده است و نشان داد که گفتمان آنها که توسط ابراهیم رییسی تشدید شد ، موجب شد که بخش زیادی از طبقه متوسط از جناح اصولگرا روی گردانده و طبقه متوسط ، موتور محرکه طبقه محروم شده و موجبات پیروزی۲۴ میلیونی حسن روحانی را پدید آورد .

  نگاهی به نتایج انتخابات در مراکز برخی استان ها و پایتخت می تواند تاییدی باشد بر این گزینه که طبقه متوسط چگونه در انتخابات نقش آفرینی کرده و البته بیشتر از این حتی می تواند نشان دهد که گفتمان سال های اخیر اصولگرایان چگونه موجب ریزش سرمایه اجتماعی محسوس آنها در انتخابات شده است.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  ۲۹ دی ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  دود قلیان موجب بروز حمله قلبی می شود

  مطالعات نشان می دهد دود قلیان موجب تشدید سرعت لختگی خون می مطالعات نشان می دهد دود قلیان موجب تشدید سرعت لختگی خون می شود و در نتیجه خطر حمله قلبی و سکته افزایش می یابد. مطلب کامل

  دود قلیان موجب بروز حمله قلبی می شود

  ... مطلب کامل

  مالیات دو پله‌ای به نفع نجومی‌بگیران است

  مالیات دو پله‌ای به نفع نجومی‌بگیران است/ شکاف طبقاتی زیاد می‌شود.یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مالیات ۵ پله‌ای به عدالت‌محوری نزدیک‌تر است، گفت: مالیات دو پله‌ای به نفع نجومی‌بگیران بوده و شکاف طبقاتی بین کارمندان را افزایش می‌دهد. مطلب کامل

  ۲۶دی ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  بازاریابی برای میوه‌های ممنوعه در شبکه‌های اجتماعی

  اگرچه گمان می شد بساط میوه های قاچاق از بازار داخلی برچیده شده است اما مدتی است قاچاقچیان در حال بازاریابی برای فروش این میوه ها در شبکه های اجتماعی هستند. مطلب کامل

  بازاریابی برای میوه‌های ممنوعه در شبکه‌های اجتماعی

  مطلب کامل

  بلاتکلیفی مهم ترین نهاد امدادی کشور در روزهای سیل

  با وجود گذشت چندین روز از وقوع سیل در استان های جنوبی کشور و نیاز به شدید به امدادرسانی، مهم‌ترین نهاد امدادی کشور همچنان مدیر ندارد و رئیس جمهور نیز واکنشی به این موضوع نشان نداده است. مطلب کامل

  میزان پایین سلول های اصلی خون نشانه خطر بالای مرگ

  مطالعه جدید نشان می دهد مشکلی موسوم به «لنفوپنی» که حاکی از وجود میزان پایین سلول های خونی لنفویست است، می تواند هشدار اولیه بیماری باشد. مطلب کامل

  ۱۴ دی ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • برچسب

  000 000 33 000 نمودار تغییر قیمت سمند سورن ELX سال . کد 57511 سمند سورن ELX توربو . کد 58201 39 000 نمودار تغییر قیمت وانت آریسان دوگانه‌ سوز . کد 16401 سمند SE . کد 57310 28 500 آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) آنلاین قیمت سکه ( ریال آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها اجتماعی اخبار استقلال اقتصاد انلاین ایران خودرو ایران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) بازارها و شاخص های مالی مرتبط تابلو آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) تابلو آنلاین قیمت سکه ( ریال ) تابلو آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) تابلو آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها ( سنا ) خبر خبرهدف خبرگزاری خبرهدف دانلود دولت رئیس جمهور سایپا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) فروشگاه وردپرس قیمت سکه قیمت طلا و نقره مجلس مدیران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نرخ ارز نرخ ارز مرجع بانک مرکزی وردپرس فارسی ورزش ورزشی پارس خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) پرسپولیس کارمانیا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) کاریکاتور کرمان خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) گروه بهمن نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان )
 • پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 خبر هدف. محفوظ است.