• افزایش قیمت لبنیات از اول تیر ماه    :   افزایش قیمت لبنیات از اول تیر ماه / کمبود شیر داریم
 • آخرین قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران    :   برای خرید آپارتمان ۷۵ متری در محدوده خیابان دماوند به سرمایه ۷۷۰ میلیون تومانی نیاز است. به گزارش خبرهدف  به نقل از میزان، برای خرید آپارتمان‌ در مناطق مختلف تهران باید هزینه‌های ...
 • ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • ایالات متحده قصد دارد تا حمله محدودی به یکی از مکان های برنامه هسته ای ایران انجام دهد.    :   به گزارش خبر هدف به نقل از ، نشریه جروزالم پست با اشاره به دیپلمات های غربی در سازمان ملل متحد نوشت: ایالات متحده قصد دارد تا حمله محدودی به ...
 • ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • شرط ظریف برای مذاکره با ترامپ    :   وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با یک رسانه عربی که بخش‌هایی از آن منتشر شده ضمن انتقاد از سیاست برخی کشورهای منطقه گفت: تا زمانی که آمریکا اقدامات تروریستی انجام می‌دهد با آن کشور گفتگو نخواهیم کرد.
 • آمریکا و ایران؛ آیا توافق هسته‌ای می‌تواند منجر به صلح شود؟

  تقدیمی هدف:

  آمریکا و ایران؛ آیا توافق هسته‌ای می‌تواند منجر به صلح شود؟

  همانطورکه موضوع اتحاد شوروی-آمریکا در دوره ۱۹۷۰ نشان می دهد، تفاوت های مستمر در مسائل امنیتی منطقه ای می تواند سبب توقف پیشروی صلح شود.

  با درنظر گرفتن روابط بد ایران و آمریکا طی چندین سال، توانایی این دو دولت در رسیدن به توافق هسته ای قابل توجه و چشمگیر است. اما آیا آن ها اکنون می توانند براساس این توافق، روابط خود را به طور گسترده تری بهبود دهند؟

  موانع مهمی در مقابل این موضوع وجود دارد. یکی از آن عوامل، وجود تفاوت های اساسی درموارد متعدد بین دو کشور می باشد، ازجمله درگیری های منطقه ای موجود، روابط ایران با اسرائیل، عربستان سعودی و دولت های عربی دیگر، و مسائل حقوق بشر.
  فرید زکریا در ۱۹ جولای اظهار داشت که در سال ۱۹۷۱ چین و آمریکا علیرغم وجود اختلافات اساسی، ازجمله حمایت چین از کمونیست های ویتنامی درحال مبارزه با نیروهای آمریکایی در هندوچین و به طورکلی برای گسترش انقلاب مارکسیستی، قادر به توافق شدند. هرچند درطی هفت سال بعدی سیاست خارجی چین تغییر یافت و جانشین مائو، دنگ ژیائوپنگ، انقلاب مائو را در سراسرجهان درهم شکست. زکریا گفت: درحالیکه حمایت ایرانیان از انقلاب در ماه های آینده احتمالا تغییر نمی کند اما ارتباط گسترده ایرانیان با سایر جهان، آن دسته ایرانیانی را که سرنوشت کشورشان را بخشی از جهان مدرن، نه برخلاف آن می دانند، تقویت خواهدکرد.

  این احتمال وجود دارد که روابط ایران-آمریکا، مدل مثبت آمریکا-چین را دنبال کند. همچنین ممکن است مدل منفی را درپیش گیرد که توافق شوروی-آمریکا در ۱۹۷۰ به کار گرفت. آن زمان، ایالت متحده و اتحاد جماهیر شوروی، به یک سری توافق های کنترل سلاح های هسته ای دست یافتند. همچنین در آن دوران، واشنگتن و مسکو در درگیری های متعدد منطقه ای، جبهه های متضادی را حمایت می کردند، ازجمله در خاورمیانه، آنگولا، شاخ آفریقا، کامبوج و افغانستان. حمله شوروی به افغانستان در ۱۹۷۹ موجب شد که دولت کارتر از پیمان سالت ۲ ضمن تصویب آن در سنا عقب نشینی کند و بدون تردید این اقدام باعث شکست این پیمان شد. بعداز آن جنگ سرد تازه سرگرفت و به طول انجامید تا گورباچف به قدرت رسید.

  وقایع شوروی-آمریکا در دوره ۱۹۷۰ نشانگر این است که تفاوت های مستمر در مسائل امنیتی منطقه ای می تواند سبب توقف پیشروی توافق نه تنها در روابط کلی دوطرفه بلکه در عرصه کنترل سلاح های هسته ای، جاییکه پیشروی درحقیقت اتفاق افتاده، شود. اکنون این ریسک وجود دارد: اختلافات بین ایران و آمریکا درمورد مسائل امنیتی نه تنها سبب توقف پیشروی گسترده صلح می شود بلکه می تواند سبب تضعیف معامله هسته ای ایران شود.

  دو تفاوت اساسی بین توافق ایران-آمریکا و شوروی-آمریکا وجود دارد. نیکسون و کیسینجر، به منظور جلب حمایت آمریکا برای کنترل استراتژیکی سلاح ها، انتظارات غیرواقعی درمورد تاثیر تنش زدایی در بهبود کلی روابط شوروی-آمریکا، ازجمله درگیری ها در جهان سوم، به وجود آوردند. اما، مسکو، دید سیاست واقع گرایانه تری داشت: درحالیکه آمریکا و شوروی برسر سلاح های هسته ای که درآن منافع متقابل وجود داشت، همکاری می کردند، مسکو میدانست که آن ها باید در مناطق دیگر ازجمله جهان سوم، جاییکه منافعشان به هم خورده، رقابت را ادامه دهند.

  درنتیجه انتظارات متنوع، مداخله کوبا در آنگولا در ۱۹۷۵، مداخله شوروی-کوبا در شاخ آفریقا در ۱۹۷۷-۷۸، مداخله ویتنام تحت حمایت شوروی در کامبوج در ۱۹۷۸، و مهمتراز همه مداخله شوروی در افغانستان در ۱۹۷۹، کمک زیادی در فروپاشی صلح کرد چون اقدامات شوروی، از آنچه کنگره و مردم آمریکا انتظار داشتند، سرپیچی کرد. اما رئیس جمهور اوباما در محدودسازی انتظارات درمورد چیزیکه توافق هسته ای ایران به آن منجر خواهدشد، بسیار محتاط بوده است. او تاکید داشته است که توافق هسته ای فقط درمورد مسائل هسته ای می باشد و تاثیری در روابط ایران-آمریکا ویا حل مسائل منطقه ای ندارد. همانطورکه رهبر ایران، ایت الله خامنه ای، نیز چنین می گوید، اوباما دراین اقدامات محتاط است. داشتن برخی انتظارات درمورد اینکه توافق هسته ای چه تاثیری می تواند داشته باشد، می تواند از شکست آن به دلیل انتظارات غیرواقعی درباره دیگر مسائل، جلوگیری کند.

  به علاوه، درحالیکه ایالت متحده و شوروی، تقریبا همیشه در بسیاری از درگیری ها که در جهان سوم رخ داد، مناقع متضاد داشتند، چنین چیزی درمورد ایران و آمریکا صدق نمی کند. واشنگتن و تهران، هردو، دولت شیعه بغداد را در مقابله با جهادگر سنی “دولت اسلامی” ( داعش) حمایت می کنند. ایالت متحده و تهران هیچ یک نمی خواهند طالبان، مجددا قدرت را در افغانستان به دست بگیرد. ایران، رژیم اسد در سوریه را حمایت می کند درحالیکه آمریکا مخالف آن است. واشنگتن و تهران، مخالف پیشرفت داعش و جهادگران سنی دیگر در آنجا هستند.

  اما، ایران و آمریکا، اختلافات عمده در درگیری های دیگر مناطق دارند( ازجمله اسرائیل-حماس، اسرائیل-حزب الله، حوثی ها-نیروهای سعودی در یمن، و جنگ شیعه-سنی در بحرین). منفعت مقابله دوطرف با داعش و سایر جهادگران سنی، پایه همکاری بیشتری در درگیری های منطقه ای برای ایران و آمریکا را فراهم می کند، عاملی که در بین شوروی و آمریکا وجود نداشت.
  درنتیجه، احتمال بیشتری برای صلح ایران و آمریکا باتوجه به سلاح های هسته ای باقی مانده، نسبت به آمریکا-شوروی وجود دارد. اما اگر روابط ایران و آمریکا به صلح و سازش گسترده تری برسد، واشنگتن و تهران نیاز به درک یکدیگر درمورد درگیری های منطقه ای خواهند داشت. و این آسان نخواهدبود چون حل مسائل منطقه ای، مستلزم حضور بازیگران بیشتری نسبت به مذاکرات هسته ای است.

  نگرانی مشترک درمورد داعش، همانطورکه اشاره شد، باتوجه به عراق، افغانستان و سوریه، پایه ای برای همکاری ایران و آمریکا فراهم می کند( به ویژه اگر رژیم اسد فروریزد). همچنین لازم است دیپلماسی آمریکا، تلاش هماهنگی درراستای کاهش خصومت ها بین ایران ازیک طرف، اسرائیل، عربستان سعودی و دیگر دولت های عربی از طرف دیگر داشته باشد.
  توافق ایرن-آمریکا لازم است راهی در پیش گیرد که اتفاق سال ۱۹۷۰ ( آمریکا-شوروی) تکرار نشود. اما این موضوع، لازمه تلاش هماهنگ تهران و واشنگتن در رسیدن به روابط خوب چین-آمریکا است.

  نشنال اینترست

  ترجمه: آیلار فخری اسلامی
  مارک کتز، استاد علوم سیاسی در دانشگاه جورج میسون آمریکا است.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ – نظر عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  [Increase] [Normal] [Decrease] تاريخ انتشار: ۰۷:۳۰ – ۱۳۹۸ شنبه ۱۸ خرداد کد خبر: ۱۴۸۳۹۴ تعداد نظرات : ۰ برخی خانم‌ها سیگار کشیدن را کلاس می‌دانند، عقل کجا رفته؟

  برخی خانم‌ها سیگار کشیدن را کلاس می‌دانند، عقل کجا رفته؟/انتقاد یک امام جمعه از شیطنت‌ها در روز عید فطر. مطلب کامل

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

   ... مطلب کامل

  هشدار جدی سیدحسن خمینی به مسئولین

  یادگار امام با تأکید بر مسئولیت یکایک افراد جامعه در بالا بردن کارآمدی نظام، گفت: از دید من بزرگترین انتظار امام، شهدا، مجاهدین اسلام و پیامبر اسلام(ص) از یکایک ما این است که مقداری بیشتر تلاش کنیم و مجموعه را کارآمدتر کنیم. مطلب کامل

  ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  افزایش حقوق کارمندان چقدر اعمال شد

  مجلس بنا به بودجه پیشنهادی دولت، میزان افزایش حقوق‌ کارمندان در سال ۹۸ را تصویب کرده و سازوکار آن را به گونه ای طراحی کرد تا عدالت به سمت کسانی باشد که از پایه حقوق درآمدی کمتری برخوردار هستند. مطلب کامل

  ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  نفتکش چینی خط شکن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران

  یک سوپر نفتکش چینی که حامل نفت خام ایران به مقصد چین است، اولین محموله نفت صادراتی ایران به چین پس از لغو معافیت ها توسط دولت ترامپ است. مطلب کامل

  ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  گرانی ۲۵ درصدی مواد شوینده در راه است؟

  در حالی که بعد از پایان تعطیلات عید، شاهد افزایش قیمت وحشتناک برخی اقلام از جمله شکر، ماکارونی، خرما، تن ماهی و روغن موتور بودیم حالا خبرها حکایت از آن دارد که گویا قرار است قیمت مواد شوینده از اواخر خرداد ماه سال جاری به بهانه افزایش قیمت مواد اولیه، ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد. این افزایش قیمت‌های چشمگیر در حالی است که درآمدهای مردم در مقایسه با سال ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • برچسب

  000 000 33 000 نمودار تغییر قیمت سمند سورن ELX سال . کد 57511 سمند سورن ELX توربو . کد 58201 39 000 نمودار تغییر قیمت وانت آریسان دوگانه‌ سوز . کد 16401 سمند SE . کد 57310 28 500 آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) آنلاین قیمت سکه ( ریال آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها اجتماعی اخبار استقلال اقتصاد انلاین ایران خودرو ایران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) بازارها و شاخص های مالی مرتبط تابلو آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) تابلو آنلاین قیمت سکه ( ریال ) تابلو آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) تابلو آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها ( سنا ) خبر خبرهدف خبرگزاری خبرهدف دانلود دولت رئیس جمهور سایپا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) فروشگاه وردپرس قیمت سکه قیمت طلا و نقره مجلس مدیران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نرخ ارز نرخ ارز مرجع بانک مرکزی وردپرس فارسی ورزش ورزشی پارس خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) پرسپولیس کارمانیا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) کاریکاتور کرمان خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) گروه بهمن نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان )
 • پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 خبر هدف. محفوظ است.