• ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • چشمانی که «سال نو» را نمی بینند    :   چشمانی که «سال نو» را نمی بینند/خطرات مواد محترقه دست ساز.مراسم چهارشنبه سوری در این سال ها برای اغلب خانواده ها با ترس و دلهره همراه بوده است و ...
 • ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • کاهش سرعت در جاده‌ها دوباره قوت گرفت    :   کاهش سرعت در جاده‌ها دوباره قوت گرفت/ اعلام نظر در روز یکشنبه.معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گفت: کمیسیون ایمنی راه‌ها روز یکشنبه ۲۶ اسفندماه درباره کاهش حداکثر سرعت خودروها اعلام نظر می‌کند.
 • تاثیر بی خوابی و کم آبی بر کاهش سرعت متابولیسم بدن    :   متابولیسم اساساً فرآیندهای شیمیایی است که از طریق حفظ عملکرد نرمال اعضای داخل بدن برای حفظ جان اتفاق می افتد.
 • موضع رهبری در خصوص استعفای ظریف    :   مصاحبه اخیر ظریف نشان می‌دهد که رهبری پس از استعفای او، به حمایت از وزیر خارجه پرداختند.
 • از بهارمست تا فغانی؛ شاهکارهای داوری ایران در جام‌های جهانی

  از بهارمست تا فغانی؛ شاهکارهای داوری ایران در جام‌های جهانی

  تقدیمی هدف:

  ورزش > فوتبال ملی – داوران ایرانی همیشه حضوری قابل‌قبول در رقابت‌های جام‌جهانی داشته‌اند.

   ایران به عنوان یکی از کشورهای صاحب فوتبال در آسیا، علاوه بر اینکه در هر دوره بخت و اقبال خود را به صورت جدی برای حضور در جام جهانی می آزماید، در قسمت داوری هم از شانس خوبی برای داشتن نماینده بهره مند بوده.

  داوران و کمک داوران ایرانی همیشه از گزینه های مطرح برای حضور در تورنمنت مهم جام جهانی بوده اند و نگاهی به تاریخچه و کارنامه حضور ایرانی ها به عنوان داور در رقابت های جام جهانی و البته عملکرد آن ها، سابقه طولانی و البته خوب و مثبت آن ها را در این رقابت ها نشان می دهد.

  اولین حضور داوران ایرانی در جام جهانی قدیمی تر از آن چیزی است که بشود تصور کرد. حتی قبل تر از اولین حضور تیم ملی فوتبال ایران در رقابت های جام جهانی. آخرین حضور یک تیم داوری ایرانی در جام جهانی هم هنوز به پایان نرسیده و تا آخرین روزهای جام بیست و یکم ادامه دارد.

  به مناسبت عملکرد درخشان علیرضا فغانی در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ مروری داشته ایم بر کارنامه داوری ایران در ادوار جام های جهانی:

  ۱- جعفر نامدار: ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸

  زنده یاد جعفر نامدار اولین داور ایرانی ای بود که موفق شد در جام جهانی قضاوت کند. در عصری که داوری ایران چهره های مطرحی مانند منوچهر نظری و محمد صالحی را داشت، نامدار توانست با عملکردی درخشان، رضایت کمیته داوران فیفا را جلب کند و در دو دوره پیاپی جام جهانی قضاوت کند. حضور یک داور ایرانی برای دو دوره جام جهانی نه فقط بر اعتبار فوتبال و داوری ایران، بلکه بر اعتبال فوتبال و داوری آسیا اضافه کرد.

  نامدار تا امروز تنها قاضی ایرانی است که موفق شده در دو دوره در جام جهانی سوت بزند. نامدار در جام جهانی ۱۹۷۴ که به میزبانی آلمان غربی برگزار می شد بازی دو تیم استرالیا و شیلی را سوت زد که این بازی به تساوی بدون گل انجامید.

  در آن بازی نامدار اشتباه عجیبی انجام داد. او به ری ریچارد بازیکن استرالیایی سه بار کارت زرد نشان داد. پس از این که داور چهارم او را از اشتباهش آگاه کرد، نامدار بازیکن خاطی را با چهار دقیقه تاخیر و با یک کارت قرمز جریمه و اخراج کرد. این اشتباه تقریبا به همین شکل در جام جهانی ۲۰۰۶ و این بار توسط گراهام پل داور سرشناس انگلیسی تکرار شد. همچنین او در بازی رده بندی جام به عنوان کمک داور حضور داشت.

  نامدار که قبل از داوری فوتبالیست بود و سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی را هم در کارنامه داشت، در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین که اولین حضور تیم ملی فوتبال ایران در رقابت های جام جهانی بود، یک بار به عنوان داور وسط حضور داشت و در دو بازی هم کمک داور بود.

  او در بازی لهستان-مکزیک به عنوان داور وسط حاضر بود و در دو بازی برزیل-سوئد و آرژانتین- لهستان، به عنوان کمک داور حضور داشت.

  ۲- محمد فنایی: ۱۹۹۴

  در ادوار گذشته جام جهانی محمد فنایی تنها داور آسیایی بوده که به عنوان یکی از داوران اصلی در فینال جام جهانی حضور داشته است. فنایی که از کمک داوران شناخته شده در قاره آسیا بود، در بازی فینال جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا که در ورزشگاه رزبول شهر لس آنجلس برگزار شد به عنوان کمک داور دوم ساندرو پل داور سرشناس مجارستانی در آن بازی حاضر بود. بازی ای که در نهایت با برتری تیم ملی برزیل مقابل ایتالیا خاتمه یافت و باعث شد تا سلسائو پس از ۲۴ سال طعم قهرمانی جهان را بچشند.

  فنایی علاوه بر حضور در فینال جام جهانی ۱۹۹۴، در بازی های رومانی-سوئیس، سوئد-روسیه، مکزیک-بلغارستان و بازی حساس هلند -برزیل در مرحله یک چهارم نهایی رقابت ها، به عنوان کمک داور حضور داشت.

   

  ۳-اسفندیار بهارمست: ۱۹۹۸

  بعد از حضور نامدار و محمد فنایی، اسفندیار بهارمست سومین داور ایرانی ای بود که پایش به رقابت های جام جهانی باز شد.  بهارمست البته به دلیل اینکه ساکن ایالات متحده آمریکا بود و در کنار تابعیت ایران،تابعیت آمریکا را هم داشت، از طرف کشور آمریکا در این رقابت ها حاضر شد. «اسی بهارمست» در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه دو بازی را سوت زد و در دو بازی هم به عنوان داور چهارم حضور داشت. اولین قضاوت بهارمست در جام جهانی به بازی دو تیم نیجریه و اسپانیا بر می گشت که در آن بازی نیجریه موفق شد با نتیجه ۳-۲ اسپانیا را شکست دهد.

  بهارمست در دومین بازی اسپانیا در جام جهانی مقابل تیم پاراگوئه هم به عنوان داور چهارم حضور داشت. شاهکار بهارمست اما در جام جهانی به تصمیم او در بازی دو تیم برزیل-نروژ بر می گردد.

  آن بازی در حالی برگزار شد که برزیل،قهرمان دوره قبل جام جهانی، با شش امتیاز صعود خود را به مرحله یک هشتم نهایی قطعی کرده بود و بازی با نروژ برای آن ها تشریفاتی بود. نروژی ها که در دو بازی اول خود در جام جهانی مقابل مراکش و اسکاتلند، متوقف شده بودند، برای صعود به مرحله یک هشتم نهایی باید از سد برزیل می گذشتند.

  در دیگر بازی این گروه که هم زمان برگزار می شد و دو تیم مراکش و اسکاتلند به مصاف هم رفته بودند، مراکشی ها با سه گل از اسکاتلند پیش بودند و نروژی ها هم اگر از پس برزیل بر نمی آمدند، باید با جام خداحافظی می کردند.

  بهارمست در دقایق پایانی بازی یک پنالتی جنجال آفرین برای نروژ اعلام کرد و رکدال در دقیقه ۸۹، گل برتری نروژ را به برزیل زد تا این با شکست ۲-۱ برزیل، به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله بعد شود تا مراکش از این رقابت ها حذف شود.

  این پنالتی در حالی اعلام شد که در تصاویر هیچ یک از دوربین های تلویزیونی فرانسه خطایی روی بازیکن نروژ مشاهده نمی شد و فشارهای زیادی روی بهارمست بخاطر تصمیم ظاهرا غلط او بود تا این که فیلمی کوتاه که توسط دوربین آماتور یک فیلمبردار سوئدی از پشت دروازه برزیل گرفته شده بود، خطای آشکار بازیکن برزیلی را مشخص کرد و بر تصمیم درست بهارمست، مهر تایید زد.

   

  ۴-حسن کامرانی‌فر: ۲۰۱۰

  بعد از حضور محمد فنایی به عنوان کمک داور در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا، ۱۶ سال بعد حسن کامرانی فر توانست به عنوان کمک داور برای جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی انتخاب شود. او که به عنوان کمک خلیل الصمدی عربستانی در جام جهانی حضور داشت، در بازی اولی که این تیم داوری در جام جهانی قضاوت کرد، تصمیمی فوق العاده گرفت.

  در دقیقه ۶۴ بازی فرانسه-مکزیک، حسن کامرانی فر در صحنه ای که مشکوک به آفساید بود، دستور به ادامه بازی داد و مهاجم مکزیک با دروازه فرانسه تک به تک شد تا اولین گل مکزیک زده شود.

  این صحنه جنجالی ترین صحنه آن مسابقه لقب گرفت. تصاویر اولیه به گونه ای بود که انگار کامرانی فر اشتباه کرده و مهاجم مکزیک در موقعیت آفساید صاحب توپ شده اما تصاویر آهسته حکایت از تصمیمی دقیق داشت که توسط حسن کامرانی فر در کسری از ثانیه گرفته شده بود.

  پس از بازی بسیاری از کارشناسان بزرگ داوری دنیا به تمجید از تصمیم درست کامرانی فر پرداختند. بعد از آن حسن کامرانی فر در بازی شیلی-سوئیس هم به عنوان کمک داور حضور داشت. تا پرونده داوری ایران در جام جهانی ۲۰۱۰ با دو قضاوت بسته شود.

   

  ۵-علیرضا فغانی: ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸

  داور مقتدر و شایسته فوتبال ایران ۴ سال پیش اولین حضور خود در رقابت های جام جهانی را در قامت داور چهارم تجربه کرد. فغانی در برزیل ۷ بار به عنوان داور چهارم انتخاب شد که مهم ترین آن بازی افتتاحیه جام بیستم بین دو تیم برزیل و کرواسی بود. نیشی مورای ژاپنی در آن بازی به عنوان داور وسط حضور داشت و علیرضا فغانی به عنوان داور چهارم در اولین بازی جام به ایفای نقش پرداخت.

  در جام جهانی روسیه اما قضیه کاملا متفاوت بود و تیم داوری ایرانی متشکل از علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمد منصوری توانستند با قضاوت های کم نقص و دقیق خود، تا آخرین روزهای جام در روسیه بمانند.

  این تیم داوری پس از قضاوت در رویدادهایی مهم مثل فینال جام ملت های آسیا ۲۰۱۵، فینال جام باشگاه های جهان و فینال المپیک ۲۰۱۶ پا به جام جهانی ۲۰۱۸ گذاشت و توانست با ارائه سه قضاوت تحسین برانگیز، ارزش های خود را ثابت کند.

  فغانی و کمک هایش سه بازی بین تیم های آلمان-مکزیک، برزیل-صربستان و فرانسه-آرژانتین را به خوبی قضاوت کردند و به عنوان یکی از شانس های جدی دیدار فینال مطرح شدند.

  کمیته داوران فیفا اما در نهایت تیم داوری ایران را برای بازی رده بندی بین دو تیم انگلیس و بلژیک در نظر گرفت تا فغانی و تیمش عصر شنبه چهارمین و آخرین قضاوت خود در جام بیست و یکم را تجربه کنند.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  افزایش ۴۳ درصدی حقوق‌های پایین در سال ۹۸

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق به همراه افزایش تا ۱۰ درصد باعث می‌شود تا پایین‌ترین حقوق‌ها در سال آینده، ۴۳ درصد و بالاترین حقوق ۱۱ درصد رشد داشته باشد. به گزارش خبرهدف ، حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق‌ها از ابتدا هیچ ابهامی نداشت، این مصوبه تأکید دارد دولت ... مطلب کامل

  ترک سیگار موجب کاهش ریسک ابتلا به آرتروز می شود

  یافته های مطالعاتی نشان می دهد ترک طولانی مدت سیگار در زنان با کاهش ریسک ابتلا به آرتروز روماتوئید مرتبط است. مطلب کامل

  جدیدترین اظهار نظر محمد جواد ظریف درباره احتمال مذاکره با ترامپ

  به گزارش خبر هدف :  وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه الفرات عراق: هدف من از اقدام به استعفا حفظ شأن وزارت امور خارجه بود و اصلا به موضوع سفر رئیس‌جمهور سوریه ربطی نداشت. ارتباطات بسیار خوبی با مسئولان سوری دارم و در آینده نزدیک نیز به سوریه سفر می‌کنم. سفر دکتر روحانی را یک نقطه آغاز جدیدی برای روابطمان با عراق می‌بینیم. حتما اقداماتی که در این سفر صورت خواهد گرفت ... مطلب کامل

  ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  جزئیات هزینه ۳میلیون و۷۶۰ هزار تومانی خانوار کارگری در ماه

  هزینه حداقلی زندگی کارگران در حالی سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان برآورد شده که خالص دریافتی یک خانواده ۳ نفره کارگری حداقلی بگیر، یک میلیون و ۵۳۰ هزار تومان است. مطلب کامل

  ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ – عناوین روزنامه‌های امروز

  رئیس جمهور در تخطئه مجمع تشخیص مصلحت نظام و تکالیف قانونی آن، به انواع روش‌های مغالطه متوسل می‌شود. سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. ****** کیهان از جیب مردم تخفیف ندهید تعهد اروپا برجام است نه اینستکس رئیس شورای ... مطلب کامل

  ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  نام پفک تراریختی مشخص شد

  محصولات تراریخت در دنیا، عموماً به مصرف خوراک دام می‌رسد یا برای سوختهای زیستی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطلب کامل

  کمر درد؛ حقایق و باورهای غلطی که باید بدانید

  باورهای غلطی در مورد کمر درد شایع است که با خواندن این مقاله متوجه حقیقت آن ها خواهید شد. سلامت نیوز: کمر درد : حقایق و باورهای غلطی که باید بدانید مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • برچسب

  000 000 33 000 نمودار تغییر قیمت سمند سورن ELX سال . کد 57511 سمند سورن ELX توربو . کد 58201 39 000 نمودار تغییر قیمت وانت آریسان دوگانه‌ سوز . کد 16401 سمند SE . کد 57310 28 500 آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) آنلاین قیمت سکه ( ریال آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها اجتماعی اخبار استقلال اقتصاد انلاین ایران خودرو ایران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) بازارها و شاخص های مالی مرتبط تابلو آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) تابلو آنلاین قیمت سکه ( ریال ) تابلو آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) تابلو آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها ( سنا ) خبر خبرهدف خبرگزاری خبرهدف دانلود دولت رئیس جمهور سایپا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) فروشگاه وردپرس قیمت سکه قیمت طلا و نقره مجلس مدیران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نرخ ارز نرخ ارز مرجع بانک مرکزی وردپرس فارسی ورزش ورزشی پارس خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) پرسپولیس کارمانیا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) کاریکاتور کرمان خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) گروه بهمن نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان )
 • پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 خبر هدف. محفوظ است.