• ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • ماجرای هجمه روحانی به شورای نگهبان    :   ماجرای هجمه روحانی به شورای نگهبان/ مسئله «فامیلی» است یا «ملی»؟اظهارات روحانی علیه شورای نگهبان پس از عدم احراز صلاحیت دامادش بسان اظهارات وی علیه قوه قضائیه پس از زندانی شدن برادرش است که نشان می‌دهد دغدغه‌های «فامیلی» بر «ملی» رئیس جمهور غلبه دارد.
 • ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز    :   ...
 • آخرین تدابیر برای مدیریت سیل احتمالی خوزستان    :   مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب خوزستان با اشاره به آخرین تدابیر برای مدیریت سیل احتمالی خوزستان گفت: با توجه به ۸.۸ میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی مخازن سدهای استان،نیازی به آزادسازی آب نیست.
 • پشت پرده لبنیات سمی    :   پشت پرده لبنیات سمی/ توضیحات کارشناس جنجال آفرین.سخنگوی سازمان غذا و دارو، با اشاره به حواشی پیرامون خبر آلوده بودن شیرهای پاستوریزه به سم آفلاتوکسین، توضیحاتی ارائه داد.
 • تصمیم‌های آموزش و پرورش و تاثیری که بر نگرش دانش‌آموزان می‌گذارد    :   آموزش وپرورش تهران در حالی امروز را برای مقاطع ابتدایی تعطیل اعلام کرد که در اکثر مناطق شهر تهران نه نشانه ای از برف بود نه یخبندان اما مهمترین ضربه این تصمیم برای دانش آموزان چه خواهد بود؟
 • دوره انتخابات مجلس در یک نگاه

  تقدیمی هدف:

  جدول زمان بندی، تعداد نامزدهای هر دوره، میزان مشارکت و…

  امتیاز به مطلب ۱ نفر

  ۹ دوره انتخابات مجلس در یک نگاه جدول زمان بندی، تعداد نامزدهای هر دوره، میزان مشارکت و…

  سیاست > انتخابات – انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل ۶۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر چهارسال یکبار برگزار می شود.

  از آنجا که آغاز به کار هر دوره از مجلس در خردادماه است، انتخابات آن در اسفند سال گذشته يا فروردين همان سال برگزار مي شود. شرط راي آوري براي ورود به مجلس در ادوار مختلف متناسب با قانون انتخابات در آن دوره متفاوت بوده است. کما اينکه بر اساس مصوبه شوراي انقلاب که انتخابات مجلس اول بر اساس آن برگزار شد، در مرحله اول انتخابات نمایندگان با اکثریت مطلق آرا اتنخاب می شدند و در صورتی که در دور اول، اکثریت مطلق حاصل نشد، انتخابات، دو مرحله ای خواهد شد و در دور دوم با اکثریت انتخاب می شدند. بر اساس نخستين قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي که در مجلس اول در سال ۱۳۶۲ برگزار شد نيز اين شرط راي آوري عينا در ماده ۸ تکرار شده و نامزدها در مرحله اول بايد «اکثريت مطلق آرا» را کسب مي کردند که به منزله کسب نصف بعلاوه يک کل آراي ماخوذه بود. انتخابات مجالس دوم تا پنجم بر اساس آن برگزار شد. تحقق چنين شرطي در مجالس اول تا سوم، چندان مشکل نمي نمود، چرا که در مراحل اول انتخابات مجالس اول تا سوم، به ترتيب ۱۸، ۱۳ و ۱۲ نماينده از تهران توانستند به مجلس راه يابند. اما در انتخابات مجالس چهارم و پنجم، کسب اکثريت مطلق آرا آنقدر سخت شده بود که تنها دو نماينده تهران توانستند در مرحله اول به مجلس وارد شوند.

  از اين رو شرط کسب اکثريت مطلق آرا در دوره پنجم خانه ملت، در قالب اصلاح قانون انتخابات مجلس، در دو مرحله تغيير کرد. نخست در ۷ آذر سال ۱۳۷۸ که مصوب شد «در مرحله اول هر نامزد بايد اكثريت يك سوم آراء را کسب کند.» و دوم در ۱۳ دي ماه همان سال که مقرر شد «انتخاب نماينده در مرحله اول منوط به كسب اكثريت حداقل يك چهارم كل آراء و در مرحله دوم و همچنين انتخابات ميان دوره‌اي با كسب‌اكثريت نسبي به هر ميزان باشد». با اين تغيير در قانون انتخابات، در مجالس ششم و هفتم به ترتيب ۲۸ و ۲۹ نفر از حوزه انتخابيه تهران در مرحله اول وارد پارلمان شدند. اگرچه تعداد نامزدهاي راه يافته به مجالس هشتم و نهم در مرحله اول بار ديگر با کاهش چشمگيري در تهران روبرو شد، اما قانون انتخابات در اين بند، دستخوش تغيير جديدي نشد.

  در ميان مجالس نه گانه شوراي اسلامي، ترکيب نمايندگان تهران در مجالس چهارم و هفتم تا نهم از ابتدا تا انتها ثابت مانده و به سبب فوت، شهادت و يا تغيير سمت از مجلس به دولت، تغيير نکرده و ناگزير از برگزاري انتخابات ميان دوره اي در اين حوزه انتخابيه نشده است.

  ميزان مشارکت در هر دوره از انتخابات مجلس اگرچه بي تاثير از قانون انتخابات به سبب تعيين سن راي دهندگان نيست، اما لزوما هم تابعي از آن به شمار نمي رود. سن راي دهندگان بر اساس مصوبه شوراي انقلاب و نخستين قانون انتخابات مجلس در سال ۶۲ که تا انتخابات مجلس پنجم حاکم بر شرايط انتخابات بود، ۱۶ سال در نظر گرفته شده بود. اما با اصلاحيه سال ۷۸ سن راي دهندگان به ۱۵ سال تغيير پيدا کرد و انتخابات مجالس مجالس ششم و هفتم با اين شرايط برگزار شد. اما بر اساس اصلاحيه اي که سال ۸۵ در مجلس هفتم بر قانون انتخابات صورت گرفت، سن راي دهندگان متناسب با اصلاحات قوانين انتخابات رياست جمهوري و شوراها به يکباره به ۱۸ سال افزايش يافت تا به گفته نمايندگان «تعقل» در انتخاب بيشتر شود. به همين دليل بود که شمار کساني که حق راي داشتند در انتخابات مجلس هشتم، کمتر از انتخابات مجلس هفتم شد و ميزان مشارکت نيز کاهش يافت.

  به طور ميانگين، ميزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس حدود ۵۵ درصد است که در مجالس پنجم و ششم با رشد چشمگيري مواجه شده و به ترتيب به ۷۱ و ۶۸ درصد رسيده است. از اين منظر انتخابات مجلس پنجم با اين ميزان مشارکت يک نمونه استثنايي به شمار مي رود.

  البته با نگاهي به ميزان مشارکت تهراني ها در انتخابات مجلس و مقايسه آن با ميزان مشارکت در کل کشور، متوجه عدم تطابق رشد آنها مي شويم. چه آنکه تهراني ها رکورد مشارکت را در انتخابات مجلس دوم با ۷۴٫۵ درصد زده اند و پس از آن تنها در مجالس اول و پنجم، مشارکت بيش از ۵۰ درصدي را ثبت کرده اند.

  از آن زمان که ايران جمعيت ۳۷ ميليوني داشت، تا کنون که بيش از ۸۰ ميليون ميليون نفر را در خود جاي داده است؛ ۲۸۵ نفر نمايندگان ساکنين پايتخت در خانه ملت بوده​اند. نسبت کانديداهاي تهران به تعداد کل نامزدهاي انتخابات در هر دوره از رقابت هاي پارلماني، در مجلس اول حدود يک چهارم بود که تا مجلس چهارم کاهش يافته و به يک دهم کل نامزدهاي کشور رسيد. اما اين روند بار ديگر شيبي صعودي يافت و در انتخابات مجلس نهم با نامزدي ۸۵۰ نفر در تهران در مقايسه با ۳۴۴۴ نفري که از کل کشور نامزد انتخابات مجلس بودند، اين نسبت به يک چهارم رسيد.

  در جدول زير مشروح زمان بندي در ۹ دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي، آمار نامزدهاي هر دوره در ايران و تهران و همچنين ميزان مشارکت در کل کشور و پايتخت را بخوانيد:

  * برای دیدن جدول در ابعاد بزرگتر، اينجا را کلیک کنید.

  gps1

  مطالب مرتبط :

  ۲۹ دی ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  دود قلیان موجب بروز حمله قلبی می شود

  مطالعات نشان می دهد دود قلیان موجب تشدید سرعت لختگی خون می مطالعات نشان می دهد دود قلیان موجب تشدید سرعت لختگی خون می شود و در نتیجه خطر حمله قلبی و سکته افزایش می یابد. مطلب کامل

  دود قلیان موجب بروز حمله قلبی می شود

  ... مطلب کامل

  مالیات دو پله‌ای به نفع نجومی‌بگیران است

  مالیات دو پله‌ای به نفع نجومی‌بگیران است/ شکاف طبقاتی زیاد می‌شود.یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مالیات ۵ پله‌ای به عدالت‌محوری نزدیک‌تر است، گفت: مالیات دو پله‌ای به نفع نجومی‌بگیران بوده و شکاف طبقاتی بین کارمندان را افزایش می‌دهد. مطلب کامل

  ۲۶دی ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  بازاریابی برای میوه‌های ممنوعه در شبکه‌های اجتماعی

  اگرچه گمان می شد بساط میوه های قاچاق از بازار داخلی برچیده شده است اما مدتی است قاچاقچیان در حال بازاریابی برای فروش این میوه ها در شبکه های اجتماعی هستند. مطلب کامل

  بازاریابی برای میوه‌های ممنوعه در شبکه‌های اجتماعی

  مطلب کامل

  بلاتکلیفی مهم ترین نهاد امدادی کشور در روزهای سیل

  با وجود گذشت چندین روز از وقوع سیل در استان های جنوبی کشور و نیاز به شدید به امدادرسانی، مهم‌ترین نهاد امدادی کشور همچنان مدیر ندارد و رئیس جمهور نیز واکنشی به این موضوع نشان نداده است. مطلب کامل

  میزان پایین سلول های اصلی خون نشانه خطر بالای مرگ

  مطالعه جدید نشان می دهد مشکلی موسوم به «لنفوپنی» که حاکی از وجود میزان پایین سلول های خونی لنفویست است، می تواند هشدار اولیه بیماری باشد. مطلب کامل

  ۱۴ دی ۱۳۹۸ – عناوین روزنامه‌های امروز

  ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • برچسب

  000 000 33 000 نمودار تغییر قیمت سمند سورن ELX سال . کد 57511 سمند سورن ELX توربو . کد 58201 39 000 نمودار تغییر قیمت وانت آریسان دوگانه‌ سوز . کد 16401 سمند SE . کد 57310 28 500 آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) آنلاین قیمت سکه ( ریال آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها اجتماعی اخبار استقلال اقتصاد انلاین ایران خودرو ایران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) بازارها و شاخص های مالی مرتبط تابلو آنلاین قیمت انواع ارز در بازار تهران ( تومان ) تابلو آنلاین قیمت سکه ( ریال ) تابلو آنلاین قیمت طلا و نقره ( ریال ) تابلو آنلاین میانگین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها ( سنا ) خبر خبرهدف خبرگزاری خبرهدف دانلود دولت رئیس جمهور سایپا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) فروشگاه وردپرس قیمت سکه قیمت طلا و نقره مجلس مدیران خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) نرخ ارز نرخ ارز مرجع بانک مرکزی وردپرس فارسی ورزش ورزشی پارس خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) پرسپولیس کارمانیا نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) کاریکاتور کرمان خودرو نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان ) گروه بهمن نام خودرو قیمت بازار ( تومان ) قیمت کارخانه ( تومان )
 • پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  پرتال خبری،تفریحی،موزیک،دانلود،نرم افزار هدف

  طراحی توسط : طراح وب دات کام www.taraheweb.com

  تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت خبر هدف محفوظ است و نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

  تلفن: 850 550 33 ایمیل: info@khabarhadaf.ir

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 خبر هدف. محفوظ است.